مقاله چگونه فرهنگ ایمنی را تغییر دادیم

   Ghasemi-Razi

“چگونه فرهنگ ایمنی را تغییر دادیم”
************
در شماره جدید ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق شماره ۳۶، مقاله ای هست به نام “چگونه فرهنگ ایمنی را تغییر دادیم” نوشته و ترجمه مهندسین آرش قاسمی، رییس ایمنی پتروشیمی بوعلی سینا و محمد رضا راضی، رییس پتروشیمی تندگویان،  که مرور سوابق و کار های ارزشمند دکتر ترور کلتز هستش درسالهای پربار و ارزشمند کار، در شرکت صنایع شیمیایی سلطنتی انگلیس
Trevor_Kletz
ICI (Imperial Chemical Industries)

ترور کلتز، سال ۱۹۲۲ توی دارلینگتون انگلیس و از یه پدر و مادر یهودی دنیا اومد. از دانشگاه لیورپول، در رشته شیمی فارغ التحصیل شد و توی شرکت “صنایع شیمیایی سلطنتی انگلیس” مشغول به کار شد تا سال ۱۹۸۲ که بازنشسته شد و به CSB پیوست.
اونچه امروز تحت عنوان HAZOP و ایمنی ذاتی Inherent Safety میشناسیم دستاورد کار ایشون و شرکت صنایع شیمیایی سلطنتی انگلیس هستش.
مدال ها و جوایز بسیاری گرفته و لقب “پدرخوانده ایمنی مدرن شیمیایی” برازنده ایشونه.
کتابها و تالیفات زیادی داره مثل اولین کتاب درباره هزاپ و کتاب “چه اشتباهی رخ داد” که یکی از معروفترین کتابهای ایمنی دنیاست.
HAZOP
What Went Wrong
کلتز، با تلفیق دو دیدگاه واکنشهای شیمیایی و فرایندهای مهندسی شیمی ، و کاربرد اون در لایمن کردن عملیات راه اندازی و استارت آپ واحدها تونست رویکرد جدیدی از کنترل خطر و مهار ریسک های فرایندی بوجود بیاره که بعدها به جریانهای ایمنی فرایند و حضور در نهادی برای بررسی حوادث یا CSB منجر شد.
مطلب مهندسین قاسمی و راضی، در واقع، شرح فعالیتهای ارزشمند دکتر کلتز و اهمیت مسئله آموزش کارگاهی با مشارکت فعال خود پرسنل و انتشار خروجی این جلسات در مجلات آموزشی ایمنی تخصصی هستش.
جامعه ایمنی کشور، جوونه و بدنه علمی نحیف و لاغری داره که طبعا نیاز به کمک و تقویت داره. همه کارشناسان ایمنی فرایند نیاز دارن تا آدمهای بزرگ و دانشمندان بین المللی این رشته رو بشناسن و سیر تاریخی رشد علم مهندسی ایمنی و فرهنگ ایمنی مدرن رو بدونن. ترجمه و انتشار بهترین روشهای شرکتها و نشر تجربیات افراد بزرگ، کار ارزشمندیه که این مقاله نمونه ای از همین کارهای ترویجی ارزشمنده.
با احترام، علی رضایی